loading
seozie-img

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (TOBB SAİK) tarafından “Önemli Duyuru” başlığı ile sigorta acentelerine bir bildirim gönderildi. Bu bildirime göre tüm sigorta firmaları artık “Kendi Sigorta Firması Adına Sahip, Kurumsal Uzantılı E-Posta Kullanma Zorunluluğu” getirdi.

Yani alınan karar ile artık sigorta acenteleri, kendi adlarından oluşan bir domain kayıt edip, bu domain üzerinden bir kurumsal e-posta servisine sahip olması gerekmektedir.

Gönderilen bildirinin tam metni şu şekildedir;

“Sigortacılık Verilerinin Genel Veri Tabanına Kayıtlanmasına İlişkin Genelge (2023/24) uyarınca; Levhaya kayıtlı sigorta acentelerinin en geç 29 Mart 2024 tarihine kadar kurumsal uzantılı e-posta adresi edinmesi, söz konusu e-posta adresini ilgili Ticaret / Ticaret ve Sanayi Odasının Sigortacılık Birimine bildirerek Levha bilgilerine kaydettirmesi ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinde (SBM’de) tanımlı alt kullanıcılarının e-posta adreslerini kurumsal uzantılı e-posta adresi ile uyumlu hale getirerek SBM sisteminde güncellemesi (Admin kullanıcısı: sbm_Levha No ile SBM sistemine giriş yaparak) gerekmektedir. Aksi takdirde, 29 Mart 2024 tarihi itibariye kurumsal uzantılı e-posta adresi kullanmayan acente yetkili ve alt kullanıcılarının işlem yetkisi SBM tarafından kapatılacaktır.” 

×
Merhaba

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?